Upoznajte Mađarsku
Mađarska je zemlja bogate tradicije i raznovrsnih prirodnih lepota, koja savršeno kombinuje moderno i istorijsko. Njen spektakularni pejzaž obuhvata plodne doline, beskrajne ravnice i čarobna jezera, dok su njeni gradovi prepuni znamenitosti, festivala i kulturnih događaja koji oduševljavaju svakog posetioca.
Mađarska je jedinstven spoj urbanih i ruralnih destinacija, obogaćen mnoštvom kulturnih i istorijskih znamenitosti. Kao dom nekih od najprestižnijih vinograda na svetu, mađarski vinogradi i kulturna baština čuvaju skrivena blaga koja čekaju da budu otkrivena.
Budimpešta je srce Mađarske, veličanstveni grad na obalama Dunava, poznat po svojoj bogatoj istoriji i impozantnoj arhitekturi. Bilo da istražujete Buda tvrđavu ili se opuštate u čuvenim termalnim banjama, Budimpešta nudi nezaboravne doživljaje na svakom koraku.
Dodatne informacije
Nekoliko osnovnih podataka
01
Mađarski jezik
Mađarski jezik je jedan od najređih i najposebnijih jezika u Evropi. Pripada ugro-finskoj jezičkoj grupi i službeni je jezik Mađarske, dok ga govore i mađarske manjine u okolnim zemljama. Oko 15 miliona ljudi širom sveta koristi ovaj jezik. Zbog bogate istorije regiona, mađarski jezik je bio pod uticajem susednih naroda, ali je uspeo da zadrži svoju autentičnost. Često ga opisuju kao melodičan i pevački, zbog njegovog specifičnog zvuka. Mađarski koristi latinično pismo, ali sadrži jedinstvena slova poput [ö] i [ü], a abeceda ima ukupno 44 slova.
02
Stanovništvo Mađarske
Broj stanovnika u Mađarskoj procenjuje se na oko 10 miliona. Većina stanovništva, više od 86%, identifikuje se kao etnički Mađari. Značajne mađarske manjine žive u okolnim zemljama, uključujući Ukrajinu (u Zakarpatskoj oblasti), Slovačku, Rumuniju (posebno u Transilvaniji) i Srbiju (uglavnom u Vojvodini). Austrija (Gradišće), Hrvatska i Slovenija (Prekmurje) takođe imaju mađarsku populaciju, ali u manjim procentima. Zbog istorijskih okolnosti, u Mađarskoj postoji i mnogo etničkih manjina, od kojih su najbrojniji Romi (3,2%), Nemci (2%) i Rumuni (0,4%), dok su ostale manjine Slovaci, Hrvati i Srbi.
03
Istorija i religija
Istorija Mađarske, pod ovim imenom, datira iz ranog srednjeg veka, kada su Mađari, polunomadski narod poreklom sa Uralskih stepa, osvojili Panonski basen i naselili se na toj teritoriji. Pre nego što je postala mađarska država 895. godine, ova teritorija je bila deo Rimskog carstva, a pre toga dom raznih grčko-rimskih i nemačkih plemena. Mađarska je tokom istorije prošla kroz različite faze, od kraljevine do Austrougarske monarhije, a u 20. veku bila je pod velikim uticajem sovjetskog bloka, što je značajno oblikovalo njen politički i kulturni razvoj.
Zanimljiv detalj iz mađarske istorije je krunisanje kralja Stefana I 1000. godine, koji je uveo hrišćanstvo kao zvaničnu religiju i postavio temelje za mađarsku srednjovekovnu državu.
Mađarska je pretežno hrišćanska zemlja, sa većinom stanovništva (oko 37%) koje se identifikuje kao katolici, iako se religiozni identitet promenio tokom poslednjih decenija. Nekada jedna od najstrožih katoličkih zemalja, danas oko 17% populacije identifikuje se kao ateisti.
04
Privreda
Mađarska privreda je prošla kroz značajnu tranziciju od početka 90-ih godina, prelaskom sa socijalističkog sistema na tržišnu ekonomiju, slično kao i druge zemlje bivšeg Istočnog bloka. Ovaj period liberalizacije doneo je velike promene, a danas privatni sektor čini čak 80% BDP-a Mađarske.
Strane investicije igraju ključnu ulogu u privredi, s kumulativnim ulaganjima koja premašuju 70 milijardi dolara. Ključne industrije uključuju metalurgiju, proizvodnju građevinskih materijala, prehrambenu, tekstilnu i hemijsku industriju, a posebno se ističu farmaceutska industrija i proizvodnja automobila. U poljoprivredi su vodeći proizvodi pšenica, kukuruz, suncokret, krompir i šećerna repa, uz mesne i mlečne prerađevine.
Jedan zanimljiv istorijski detalj je uvođenje forinte (HUF) kao zvanične valute 1946. godine, koja je zamenila pengo nakon perioda hiperinflacije. Mađarska, kao članica Evropske unije, nastavlja da radi na ispunjavanju ekonomskih i društvenih kriterijuma za evropske integracije.